Вініри ідеально підходять для відновлення посмішки. Встановлюють їх швидко, а результат виходить дуже естетичним. Єдина складність у тому, щоб зробити вибір – композитні вініри чи керамічні? З одного боку, композитні швидше встановлюються та коштують дешевше, а з іншого – керамічні обіцяють більш довговічний результат. Насправді в обох типів вінірів є свої плюси й мінуси. Дізнавшись про них якомога більше, вдасться вибрати варіант, що оптимально підходить саме вам.
Чим відрізняються керамічні та композитні вініри?
Найважливіша відмінність, що впливає на всі інші властивості накладок, – це матеріал виготовлення. Композитні вініри роблять із фотополімерного композиту. Цей матеріал стоматологи використовують для виготовлення пломб. До застигання він дуже пластичний і дозволяє «виліплювати» різні форми. Застигає фотополімер під дією ультрафіолету та спеціальної лампи. Після цього він стає твердим та міцним. Добре витримує жувальне навантаження, але згодом може трохи стиратися. Якщо такий матеріал відполірувати, виникає характерний для здорових зубів блиск.
Керамічні вініри роблять зі склокераміки. Цей матеріал дуже жорсткий, а своїм зовнішнім виглядом він нагадує зубну емаль. Така схожість зумовлена тим, що склокераміка трохи прозора. З неї вдасться зробити накладку будь-якої форми. При цьому вона не стиратиметься з часом.
Друга важлива відмінність – спосіб встановлення. Композитні вініри лікар-стоматолог формує прямо у ротовій порожнині пацієнта. Для цього фотополімер шар за шаром наносять на ділянку зуба, яку потрібно відновити. Створивши потрібну форму, стоматолог використовує УФ-лампу, щоб фотополімер застиг.
Фіксація керамічних вінірів відбувається інакше. Спочатку стоматолог робить зліпок зуба, який потрібно відреставрувати, та відправляє його до зуботехнічної лабораторії. Там досвідчений зубний технік виготовляє з кераміки накладку потрібної форми. Вже готовий вінір кріплять до зуба за допомогою спеціального стоматологічного клею.
Що стосується показань до встановлення, то у композитних та керамічних вінірів вони однакові:
- невеликі сколи та тріщини на зубах;
- зміна кольору емалі: жовтизна або поява плям;
- щілини між зубами;
- непропорційні розміри зубів;
- легкі порушення прикусу, які можна замаскувати.
Якщо зуб зруйнований більш ніж на 50%, обидва типи вінірів не допоможуть. І тут доведеться встановлювати коронки на зуби.
Що варто знати про керамічні вініри?
Їх почали використовувати нещодавно, але кераміка вже себе відмінно зарекомендувала. Вона має багато переваг за невеликої кількості мінусів.
Основні переваги
Завдяки керамічним вінірам для зубів кожен бажаючий може отримати голлівудську посмішку. З цими накладками естетичне протезування вийшло новий рівень. І це не перебільшення. Чим же так привабливі накладки з кераміки? Переваг у них багато:
- Найбільш природно виглядають. Накладку неможливо відрізнити від розташованого поруч зуба. Ви не помітите різниці, навіть уважно розглядаючи зубний ряд з близької відстані. Відреставрований керамікою зуб, як і здоровий, матиме напівпрозорий край. Стоматолог зможе максимально точно підібрати відтінок.
- Мають стійкий колір. У цьому плані кераміка навіть практичніша за справжню емаль. Вона зберігає свій початковий колір за будь-яких обставин. Чай, сигаретний дим, кава та чай не змусять кераміку потемніти чи пожовтіти.
- Підходять для відбілювання зубів. Звичайні процедури відбілювання дають лише короткочасний ефект, тому їх потрібно регулярно повторювати. З керамічними вінірами такої проблеми не існує. Завдяки накладкам посмішка залишається білою завжди.
- Довговічні. Середній термін служби керамічних вінірів – 12–15 років. Але якщо дотримуватись правил гігієни ротової порожнини і не розгризати занадто тверду їжу, наприклад, горіхи, накладки можуть прослужити до 20 років.
- Мають дуже велику міцність. Склокераміка витримує великі жувальні навантаження. Вона не розтріскується і не сколюється.
- Гіпоалергенні властивості. Кераміка зазвичай добре переноситься організмом і не викликає алергії. Керамічні накладки підходять людям, схильним до алергічних реакцій.
За всіх своїх переваг у накладок з кераміки є й кілька недоліків, про які потрібно знати.
Недоліки керамічних накладок
Насправді, ці мінуси відносні. Вони пов’язані з особливостями встановлення та виготовлення вінірів:
- Довго виготовляються. Як правило, зубному техніку потрібно 10–14 днів на виготовлення накладок. Термін залежить від кількості вінірів, які ви плануєте ставити. Але навіть при виготовленні однієї накладки впоратися за кілька днів не вийде.
- Вимагають обточування зубної емалі. Це потрібно для того, щоб збільшити міцність фіксації накладки та зробити її зовнішній вигляд більш природним. Без обточування зуб разом із накладкою буде виглядати неприродно товстим.
- Відносно висока вартість. Ціна керамічних вінірів стартує від 200 євро. Для порівняння, композитні накладки коштують удвічі дешевше.
З перелічених мінусів пацієнтів найбільше лякає саме процес обточування емалі. Але це абсолютно дарма. Процедуру проводять під анестезією. Крім стандартних схем знеболювання, у нашій клініці використовується такий метод, як медикаментозний сон (седація). Під дією медикаментів ви засинаєте, а коли прокинетеся, процедура вже буде виконана.
Композитні вініри: всі за та проти
Композитні вініри – це бюджетне протезування зубів. Такі накладки часто називають терапевтичними, тому що їх роблять із того ж матеріалу, що й звичайні пломби. Зазвичай вініри з фотополімеру встановлюють з естетичною метою. Але в деяких випадках стоматолог використовує такі накладки як тимчасове рішення при лікуванні зуба.
Переваги композитних вінірів
У порівнянні з керамічними вінірами у композитних менше плюсів. Але ці переваги для багатьох пацієнтів є вирішальними. Отже, чим хороші композитні накладки:
- Швидко встановлюються. Як правило, все відбувається за один прийом. Для виготовлення вініра стоматологу потрібно 30–60 хвилин. Якщо перед формуванням накладки потрібно провести якісь стоматологічні маніпуляції із зубом, це може забрати більше часу.
- Зубну емаль не потрібно обточувати. Для встановлення композитних вінірів потрібна мінімальна підготовка. Стоматолог лише робить поверхню зубів шорсткішою, щоб забезпечити хороше зчеплення фотополімеру з емаллю.
- Вартість композитних вінірів. Їхня ціна починається від 100 євро. Але варто врахувати, що накладки з фотополімеру за кілька років доведеться реставрувати – а це додаткові фінансові витрати.
- Естетику не можна назвати великою перевагою композитних вінірів. Але це не означає, що вони виглядають неприродно. Така накладка блищить, непогано імітує колір та текстуру зуба. Але напівпрозорий край із нею зробити не вийде.
Недоліки композитних вінірів
Існує кілька мінусів, через які стоматологи іноді рекомендують відмовитись від композитних вінірів на користь керамічних:
- Потрібна корекція раз на 1-2 роки. Фотополімер з часом стирається, тому такий вінір потрібно регулярно оновлювати. До речі, те саме відбувається і з композитними пломбами. Їх також слід оновлювати, але не так часто.
- В матеріалі можуть утворюватися мікропорожнини. Це негативно впливає на міцність накладки та прискорює її зношування.
- Змінюють свій колір. Якщо вініри не оновлювати, то вже за кілька років вони починають темніти. Це відбувається від впливу ультрафіолету. Через барвники вініри також темніють.
- Менш довговічні. Скільки служать композитні вініри? У середньому 3–5 років. Якщо своєчасно проводити корекцію, вони прослужать довше.
- Ще один мінус композитних вінірів полягає в тому, що вони схильні до утворення тріщин і сколів. Не означає, що накладка обов’язково потріскається. Якщо берегти зуби та утриматися від дуже твердої їжі, тріщини не з’являться.
Особливості догляду за керамічними та композитними вінірами
З вінірами пов’язано багато міфів. Один із найпоширеніших – що накладки потребують якоїсь складної системи догляду. Насправді, це не так. Після встановлення вінірів стоматологи рекомендують дотримуватися базових правил гігієни:
- чистити зуби двічі на день;
- користуватися ополіскувачами для рота після кожного вживання їжі;
- щодня використовувати зубну нитку;
- відвідувати стоматолога для профілактичних оглядів.
Дотримуючись цих простих правил, можна продовжити термін служби керамічних і композитних вінірів.
Записатись на консультацію
Вкажіть свій номер телефону, ми передзвонимо та підберемо для вас зручний час прийому. Або зателефонуйте нам самі
Ми впевнені, що воно дуже важливе для вас! Залиште свій номер телефона, щоб ми могли зателефонувати вам та допомогти
Марічка
Які вініри все ж таки кращі?
Однозначно сказати, що один тип вінірів набагато кращий за інший, – не можна. Все залежить від ваших цілей. Якщо на перший план виходить естетика та довговічність, однозначно варто вибирати керамічні. У тих випадках, коли важливіша вартість і швидкість встановлення, підійдуть композитні.
Щоб встановлення вінірів пройшла зручно й безболісно, а відреставровані зуби виглядали дуже естетично, звертайтеся до клініки Soprano Dental House. Ми встановлюємо якісні керамічні та композитні вініри. Застосовуємо найефективніші та найбезпечніші способи знеболювання.
Бажаєте на собі відчути всі переваги вінірів? Тоді записуйтесь на консультацію до нашої стоматології.
Автор: Стеців Юрій