Механічні навантаження від пережовування їжі та стоматологічні захворювання поступово руйнують жувальні зуби, і вони перестають справлятися зі звичними навантаженнями. Жувати стає боляче, а від багатьох улюблених продуктів доводиться відмовитися. Відновити пошкоджений зуб допоможе коронка на жувальні зуби. Вона одягається, немов захисний ковпачок, і повністю відновлює функцію зуба. Після встановлення ви перестанете відчувати біль та дискомфорт під час жування. А до повсякденного раціону знову можна буде включити улюблені продукти.
Коли потрібно встановлювати коронки на жувальні зуби
Головна функція ортопедичної конструкції – відновити функцію жування. Її встановлюють, коли зуб втратив здатність пережовувати їжу через пошкодження, а його корінь при цьому зберігся. Найчастіші показання до протезування:
- зуб зламаний, сколотий або зруйнований карієсом більш ніж на 50%;
- нерв і живлячі зуб судини були видалені через пульпіт;
- підвищене стирання зубної тканини;
- щілини між зубами (діастеми) заважають ретельному пережовуванню їжі;
- зуби надто викривлені.
Якщо зуб повністю пошкоджений, стоматолог видалить його разом із коренем та встановить коронку на імплант.
Які бувають коронки на жувальні зуби
Існують різні типи коронок. Вони розрізняються матеріалом, методом фіксації та виготовлення, терміном служби.
Критерії поділу основних видів коронок на жувальні зуби:
- За термінами використання – тимчасові та постійні. Тимчасові встановлюються на проміжному етапі протезування. Вони не дозволяють сусіднім зубам зміщуватися, а яснам – заростати до встановлення постійної коронки
- За способом кріплення – штифтові (їх кріплять до штифта, який загвинчується у неушкоджений зубний корінь), цементовані та моделі для кріплення до імплантів.
- За методикою виготовлення – прямі та непрямі. Прямі роблять Механічні навантаження від пережовування їжі та стоматологічні захворювання поступово руйнують жувальні зуби, і вони перестають справлятися зі звичними навантаженнями. Жувати стає боляче, а від багатьох улюблених продуктів доводиться відмовитися. Відновити пошкоджений зуб допоможе коронка на жувальні зуби. Вона одягається, немов захисний ковпачок, і повністю відновлює функцію зуба. Після встановлення ви перестанете відчувати біль та дискомфорт під час жування. А до повсякденного раціону знову можна буде включити улюблені продукти.
Однозначно сказати, яка коронка краща на жувальний зуб, не можна. Для різноманітних клінічних ситуацій потрібні відповідні типи конструкцій.
З яких матеріалів роблять коронки
Саме від матеріалу залежить, які навантаження витримуватиме відреставрований зуб, як він виглядатиме і як довго прослужить.
Які коронки краще поставити на жувальні зуби
Коли ви посміхаєтесь, жувальні зуби практично не помітні, тому питання естетичності коронки відходить на другий план. Насамперед, орієнтуватися потрібно на міцність, здатність витримувати великий тиск та довговічність.
Які коронки використовуються у сучасній стоматології:
- Металокерамічні. Внутрішня частина таких конструкцій виготовлена з металу, а зовнішня – з кераміки. До переваг металокераміки варто віднести міцність, природний зовнішній вигляд та стійкість відтінку – металокераміка не змінює кольору з часом. З недоліків – ризик алергічної реакції та необхідність глибоко обточувати рідні тканини зуба для встановлення (до 2,5 мм).
- Цирконієві. Це найміцніші та найбільш естетичні коронки. Вони ідеально підходять для жувальних зубів – гіпоалергенні, витримують великий тиск, дуже точно імітують природний відтінок емалі та вимагають мінімального обточування тканини зуба (всього до 0,5 мм). Єдиний недолік – висока вартість.
- PMMA. Тимчасова конструкція з терміном експлуатації до 5 років. Виготовляється із пластмаси (поліметилметакрилату), на спеціальному устаткуванні шляхом фрезерування. Це дозволяє отримувати максимальну естетичність зовнішнього вигляду та відновити точну форму втраченої одиниці. Коронки з ПММА мають доступну вартість. Недоліком є короткий термін служби, порівняно з металокерамічними або цирконієвими коронками.
Іноді стоматологи рекомендують керамічні коронки. Але для жувальних зубів кераміка не дуже підходить. Вона недостатньо міцна і швидко руйнуватиметься через високі навантаження під час жування.
Є також ортопедичні конструкції з металопластику. Цей матеріал не дуже міцний і зазвичай служить 1-2 роки. З нього роблять лише тимчасові ортопедичні протези.
Вирішити, які коронки на жувальні зуби підходять саме вам, допоможе консультація стоматолога. Лікар розповість про типи ортопедичних конструкцій, їхні переваги та недоліки. Для наочності фахівець покаже коронки на жувальні зуби з різних матеріалів та фото зубного ряду після їх встановлення.
Як відбувається встановлення коронок на жувальні зуби
Протезування виконується у кілька етапів:
- Консультація стоматолога. Лікар вислухає ваші скарги, огляне ротову порожнину і допоможе вибрати тип коронки, що оптимально підходить саме вам.
- Професійна гігієна та санація. Щоб протезування пройшло без ускладнень, стоматолог вилікує карієс та осередки запалення, видалить зубний камінь та наліт.
- Підготовка. Щоб коронка правильно «сіла», тверді тканини зуба обточують. Якщо потрібно, лікар видаляє нерв, чистить та пломбує канали.
- Зліпок. Знятий зліпок або цифровий шаблон (сучасний варіант відбитка) стоматолог відправить до лабораторії, і по ньому зубні техніки виготовлять коронку.
- Встановлення тимчасової конструкції. Вона захищатиме зуб, доки виготовляється постійна коронка.
- Примірка. Коли коронка буде готова, її потрібно приміряти. Це допоможе переконатися, що розмір, форма та відтінок ідеально підходять.
- Встановлення. Коронка встановлюється в один або у два етапи, залежно від способу фіксації.
До нового зуба зазвичай звикають швидко. Протягом перших днів може відчуватися біль або дискомфорт під час жування. Це пов’язано з пошкодженням тканин під час встановлення конструкції. Неприємні симптоми зазвичай проходять самі собою – протягом 4–6 днів.
Записатись на консультацію
Вкажіть свій номер телефону, ми передзвонимо та підберемо для вас зручний час прийому. Або зателефонуйте нам самі
Ми впевнені, що воно дуже важливе для вас! Залиште свій номер телефона, щоб ми могли зателефонувати вам та допомогти
Марічка
В якій клініці краще ставити коронки
Щоб протезування пройшло успішно, важливо правильно вибрати не тільки коронку, а й стоматологічну клініку. Слід орієнтуватися на такі критерії:
- Ліцензії клініки та стоматологів. Довіряйте лише ліцензованим фахівцям.
- Досвід роботи. У хорошого стоматолога мають бути знання та досвід. Адже саме від практичних навичок залежить, наскільки комфортним буде для вас стоматологічне втручання.
- Відгуки та рекомендації знайомих. Враження пацієнтів допоможуть оцінити якість лікування та професіоналізм лікарів.
- Наявність зуботехнічної лабораторії. Пряма взаємодія стоматолога та зубного техніка – запорука якісного виготовлення протезу.
Щоб відновити жувальну функцію зубів, записуйтесь на безкоштовну консультацію у Soprano Dental House. Ми встановлюємо всі типи коронок. У нашій клініці підготовка та протезування будуть для вас комфортними та безболісними.
Автор: Відєєв Володимир