Усі IT-фахівці насторожились та намагаються зрозуміти, що з моїми зубами не так. Якщо навіть на сайті стоматології з’явилася стаття про проблеми із зубами айтішника, значить настав час щось робити.
Хочемо трохи розслабити вас перед прочитанням. З вашими зубами все нормально, просто певні професії мають свої особливості та «типові» дефекти.
Як правило, вони формуються через спосіб життя чи звички. Давайте по-порядку, які проблеми провокують певні проблеми із зубами у айтішників.
Одна з проблем – зубний камінь та карієс. І причин для цього є декілька
Перша – айтішники зазвичай працюють у нічний час доби. Вночі наш організм виділяє набагато менше слини. І якщо у вас є звичка засиджуватися за комп’ютером ночами, то ваші зуби недостатньо зволожуються.
Друга причина – любов до кави. Вона має кисле середовище та ефект зневоднення. Це створює, в свою чергу, дисбаланс у ротовій порожнині. Кількість мікроорганізмів зростає. А карієс і зубне каміння «відвідують» їх набагато частіше.
Третя причина – звичка перекушувати печивом чи фаст-фудом. Мікрочастинки вуглеводної їжі поєднуються зі слиною і утворюють клей. А з огляду на те, що зуби погано зволожені – цей «клей» застигає на поверхнях зубів. Така біоплівка – справжній магніт для бактерій.
Що з цим можна зробити:
- Вирівняти режим дня.
- Пити просту воду.
- Додати більше твердих овочів та фруктів.
- Їсти нормальну їжу і вибирати не тільки ті продукти, які легко жуються.
Загальне правило – краще з’їсти моркву або яблуко, ніж випити каву з цукеркою.
Друга проблема – порушення прикусу через малорухливий спосіб життя та «сидячу» роботу
Постава безпосередньо пов’язана з прикусом. Легка дисплазія сполучної тканини, скелетно проявляється як висока рухливість суглобів, або ж «тонка кістка». Якщо в таких умовах немає постійного фізичного навантаження, найімовірніше в результаті будуть порушення прикусу.
До цього додається спазм м’язів. Справа в тому, що коли людина захоплена якоюсь діяльністю вона блокує м’язові імпульси. І це також є каталізатором.
Що робити? Створити собі регулярну фізичну активність у залі чи навіть вдома. І як тільки відчуваєте, що засиділися – встаньте і розімніться 10-15 хвилин. Робота нікуди не втече.
Третя проблема – підвищене стирання зубів
Зазвичай це відбувається на фоні постійного стресу. Коли ми нервуємо, то мимоволі стискаємо щелепи. Чим це загрожує? Коли ми надто щільно змикаємо зуби – це утворює мікротріщини та стирається емаль. Під емаллю знаходиться дентин і він не може захистити від кислотних продуктів.
А це вже провокує розвиток карієсу та скорочує термін служби «рідних» зубів.
Як це побачити у звичайному житті? Посміхніться перед дзеркалом. Якщо ікла і жувальні зуби відрізняються формою, все ок. Якщо ні – подумайте про відпочинок.
Як зменшити ризики карієсу та зубного каменю?
- Огляди у лікаря 1 раз на півроку. Справа в тому, що багато захворювань протікають непомітно. Часто ми замислюємося про похід до стоматолога, коли десь болить. Ще й болить так, що терпіти немає сил. Вартість стоматологічних послуг залежить від занедбаності хвороби. І огляди у стоматолога 2 рази на рік – вигідніше, ніж лікування 1 раз на 5 років.
- Ополіскуйте рот звичайною водою після їжі. Вода допомагає відновити природну мікрофлору, прибрати залишки продуктів та змити зайві бактерії.
- Обирайте монопучкову щітку замість звичайної. Її особливість у тому, що вона маленька. І щоб почистити нею зуби, потрібно пройти по кожному зубу і залізти в усі міжзубні щілини. Друга її особливість – як ми її тримаємо. Звичайну щітку ми тримаємо всією долонею. А монопучкова настільки мала, що доводиться тримати її як ручку. У результаті – правильний тиск та механічна дія.
І пам’ятайте, справжній друг ваших зубів – правильна гігієна та регулярні огляди.
Автор: Хрущ Олена
