UA
burger-open
UA

RU

Що потрібно знати майбутній мамі про стан та лікування зубів при вагітності?

Що потрібно знати майбутній мамі про стан та лікування зубів при вагітності?

Для майбутньої мами вагітність – це не лише величезне щастя, а й серйозне навантаження. Адже в період виношування малюка жіночий організм перебудовується. Часто виходить так, що малюк отримує потрібні йому речовини на шкоду здоров’ю мами. Чому так відбувається і чи можна лікувати зуби під час вагітності? Давайте з’ясовувати.

Що відбувається із зубами під час вагітності?

Що відбувається із зубами під час вагітності

  1. Втрата кальцію. Більшість цього мінералу йде на розвиток скелета малюка. Але навіть коли мама їсть за двох, отримати достатньо кальцію вдається не завжди. І тут спрацьовують жіночі гормони. Вони допомагають малюкові «запозичувати» необхідний кальцій із маминих кісток та зубів. Результат – зубний біль при вагітності. Іноді втрати кальцію можуть бути такими великими, що зуби починають кришитися. Більшість цього мінералу йде на розвиток скелета малюка. Але навіть коли мама їсть за двох, отримати достатньо кальцію вдається не завжди. І тут спрацьовують жіночі гормони. Вони допомагають малюкові «запозичувати» необхідний кальцій із маминих кісток та зубів. Результат – зубний біль при вагітності. Іноді втрати кальцію можуть бути такими великими, що зуби починають кришитися.
  2. Зміна складу слини. Через дію гормонів у ній стає менше кальцію та фосфору. Слина втрачає свої захисні властивості, і емаль стає більш вразливою. Це призводить до підвищеної чутливості – солодка, холодна й гаряча їжа починає викликати дискомфорт та біль. Ризик появи карієсу в цей період стає набагато вищим. Склад слини може змінюватися ще й через токсикоз. У першому триместрі у багатьох жінок з’являється часте блювання. Через це слина стає більш кислою, що призводить до витончення емалі та виникнення зубного болю при вагітності.

Як реагують на вагітність ясна?

Вони страждають не менше, ніж зуби. Вже з перших місяців вагітності жінки часто помічають набряклість та підвищену кровоточивість ясен. Чому так відбувається? Причин декілька:

  • Гормональні зміни. Кількість різних гормонів у вагітної в 10–100 разів вища, ніж у звичайної жінки. Особливо збільшується концентрація естрогену та прогестерону. Ці гормони діють на весь організм, зокрема й на ротову порожнину. Вони підвищують проникність судин ясен, через що з’являється набряк та кровоточивість.
  •  Зниження імунітету. Робота імунної системи мами насамперед спрямована на захист малюка. А власний організм жінки залишається недостатньо захищеним. Через це запалення ясен розвивається швидше.
  • Нестача вітаміну C. Майбутній мамі цей вітамін потрібен у великих кількостях. Якщо з їжею його надходить недостатньо, страждають ясна.
  • Недостатня гігієна ротової порожнини. Під час вагітності жінка усю свою увагу приділяє майбутньому малюкові і часто забуває дбати про себе. Це також негативно впливає на стан ясен.

З проблемами зубів та ясен стикаються багато жінок. Чутливість та зубний біль при вагітності у 3 триместрі з’являється у 30% вагітних, а запалення ясен – більш ніж у 60%.

Чи можна лікувати зуби при вагітності?

Існує поширений міф, що відвідування стоматолога при вагітності – це суворе табу. Насправді, це не так. Зубний біль не принесе нічого хорошого ні майбутній мамі, ні дитині. Якщо у вагітної болить зуб, слід звертатися до лікаря. Після огляду стоматолог визначить, як потрібно проводити лікування зубів. У разі підвищеної чутливості або запалення ясен лікар зазвичай призначає спеціальну пасту. При серйозніших проблемах може знадобитися стоматологічне втручання.

Чи можна лікувати зуби під час вагітності з уколом?

Лікування зубів при вагітності має свої нюанси:

  • Для знеболювання можна застосовувати лише препарати, які діють місцево. Загальну анестезію вагітним призначають у виняткових випадках, коли проблема із зубами настільки серйозна, що може погіршити стан мами та малюка.
  • Лікування карієсу зазвичай проводять безконтактними методами. Стоматолог застосовує лазер, озон чи спеціальні засоби для ремінералізації емалі.
  • Планові втручання зазвичай проводять після пологів. Насамперед це стосується складних стоматологічних маніпуляцій.

Якщо лікувати зуб при вагітності здебільшого можна, то з його видаленням можуть виникнути проблеми. Річ у тім, що видалення зуба – це повноцінна операція та великий стрес для організму. Таке навантаження не завжди виправдане. Вагітним зуби видаляють лише за суворими показаннями, коли інші методи лікування не підходять.

[blog_consult]

Як запобігти проблемам із зубами під час вагітності?

На етапі планування вагітності варто завітати до стоматолога для профілактичного огляду. Якщо лікар виявить якісь проблеми, їх краще полікувати заздалегідь. Адже видалення карієсу, пломбування чи лікування каналів і так стають стресом для організму. Краще не відкладати такі навантаження на період вагітності. Важлива частина профілактики – дотримання гігієни порожнини рота. Важливо дотримуватися таких правил:

  1. Чистити зуби слід вранці та ввечері. За підвищеної чутливості слід використовувати спеціальні пасти.
  2. Після кожного вживання їжі слід полоскати рот спеціальним ополіскувачем або хоча б звичайною водою.
  3. Зубною ниткою потрібно скористатися з обережністю. Якщо ясна запалені, вона може викликати біль і посилити кровоточивість.
  4. Запобігти вимиванню кальцію із зубів складніше, але також можливо. Для цього потрібно постаратися, щоб з їжею надходила достатня кількість цього мінералу та інших нутрієнтів. Важливо включати до свого раціону якомога більше продуктів, що містять такі корисні речовини:
  • кальцій – його багато в молочних продуктах, капусті, селері;
  • фосфор – у великих кількостях він міститься у злакових продуктах, сирі, рибі, горіхах, бобових, сирі;
  • вітамін А – він є в яєчному жовтку, вершковому маслі, риб’ячому жирі;
  • вітамін С – аскорбінової кислоти багато у шпинаті, цитрусових, капусті, у шипшині;
  • вітамін D – він міститься у морепродуктах, яйцях, картоплі, петрушці.

Якщо у вас болить зуб, є проблеми з яснами чи інші неприємні симптоми, – не варто терпіти. Звертайтеся до клініки Soprano Dental House. Ми проводимо лікування зуба під час вагітності за всіма правилами: безпечно, ефективно та безболісно. Записуйтесь на першу консультацію.

Автор: Юськів Христина

Вам буде цікаво

Не стати жертвою реклами: скільки реально коштує імплантація зубів
# Імплантація

Не стати жертвою реклами: скільки реально коштує імплантація зубів

Як часто вам доводилося бачити оголошення стоматологічних клінік про встановлення імплантатів за 15, 10 чи навіть 6 тисяч гривень? Здається, вигідна пропозиція. Але за фактом платити доводиться більше. Ми вирішили роз...

16.05.2025

6 хв на читання

Детальніше >
Імпланти Osstem – оптимальний вибір ціна-якість

Імпланти Osstem – оптимальний вибір ціна-якість

Зубні імпланти Osstem – це якісні технологічні конструкції, які допомагають швидко та безпечно відновити зубний ряд. Імпланти чудово приживаються, а завдяки широкому модельному ряду серед продукції Osstem можна вибрат...

06.04.2025

5 хв на читання

Детальніше >
Що робити після видалення зуба: корисні поради від стоматолога

Що робити після видалення зуба: корисні поради від стоматолога

Видалення зуба – це травматична операція, яка зачіпає м’які тканини та кістку. Тому поява таких симптомів, як набряк, біль у яснах, кровоточивість лунки (місця, де знаходився віддалений зуб), – нормальна. Це при...

06.04.2025

5 хв на читання

Детальніше >