Найчастіше цим питанням задаються, коли вже немає надії на порятунок рідних зубів. Сподіваємось, що ви – свідомі читачі. Або просто дуже не любите витрачати свій час (та гроші) на стоматологів. Тому підготували для вас корисні поради. Вони допоможуть довше зберегти рідні зуби та в 55 років обійтись без вставних щелеп чи імплантації.
Топ-7 порад по догляду за зубами від стоматологів Soprano
- Двічі на день по 2-3 хвилини чистити зуби. Щоб не рахувати в голові, заведіть собі звичку ставити таймер на смартфоні під час ранкових процедур.
- Після кожної трапези полощіть рот водою чи ополіскувачем, щоб прибрати залишки їжі.
- Використовуйте зубну нитку для очищення міжзубних щілин.
- Обирайте щітку з м’якими ворсинками. Вона добре знімає зубний наліт і не пошкоджує ясна.
- Міняйте щітку 1 раз на 2-3 місяці або відразу після інфекційних захворювань.
- Зверніть увагу на вашу зубну пасту та виключіть небажані інгредієнти: триклозан, лаурилсульфат натрію, парабени.
- Споживайте тверду необроблену їжу. Це не означає, що зараз треба йти і кусати грецький горіх в шкаралупі. Але між бананом та морквою краще вибрати моркву. Тверда їжа зчищає зайвий наліт на зубах та зміцнює ясна.
І звичайно, це профілактичні огляди 1 раз на півроку. Своєчасна чистка збереже вам тисячі гривень (а то й доларів) на імплантації зубів в 60 років. Бо виявити карієс на початковій стадії набагато дешевше, ніж видаляти повністю зруйнований зуб з корнем та ставити імплант, а потім ще й коронку на нього.
Але загалом, якщо ви вже задались таким питанням – у вас є 3 варіанти продовжити молодість своїх зубів
- Ідеальний.
З дитинства турбуватись про свої зуби. Як тільки у дитинки з’явилися перші різці, треба взяти за правило очищувати їх щіткою та пастою. Ще бажано зменшити кількість цукру до мінімуму (соки, печиво і т.д), додавати в раціон побільше твердих продуктів, які треба жувати. Після їжі полоскати ротик водичкою, щоб змити наліт. І у віці, коли дитина більш-менш може висидіти на прийомі стоматолога – привести та зробити огляд.
Але давайте чесно, вам, скоріш за все, це вже не актуально, бо момент пройшов. Тому, ми переходимо до типового варіанту…
- Типовий.
Ближче до 25-30 років зуби нагадують вам про своє існування зубним болем.
Людина усвідомлює, що приходити до стоматолога 1 раз на 5 років – така собі ідея. Задача 1 – налагодити гігієну. І мова не лише про “зранку поводити по ним щіткою”. Якщо з гігієною все ок, то ми рекомендуємо звернутись до ортопеда та ортодонта.
Ви скажите: “Ну який ортодонт, камон, мені вже 30 років. Я що маю ходити з брекетами? Навіщо? Ну добре пролікувати карієс, а прикус тут до чого?”
Виправлення прикусу в 30+ років – це не тільки про красу вашої посмішки. Хоча і це теж має значення. Криві зуби ведуть до карієсу, проблем із суглобами та їх деформації. Зуби просто перестають нормально жувати.
Якщо у вас цілі зуби, ви правильно за ними доглядаєте, не запускаєете карієс та своєчасно лікуєте – все добре. Проблем не буде. Пломби служитимуть по 10-15 років. В крайніх випадках можна поставити вкладку чи коронку.
Якщо ви втратили 1 чи декілька зубів – тоді вже буде складний варіант.
- Складний.
Це коли вам 55+ років і вставну щелепу геть не хочеться. Але вже треба робити щось глобальне з зубами і заміщати їх імплантами.
Та то вже геть інша історія…
Автор: Юськів Христина