Львів,
вул. І. Рутковича, 11а

Пн-Пт 8:00-20:00

Сб 10:00-16:00

Надійна сучасна львівська стоматологія
+38 096 75 55 100
Головна
Дисфункція скронево-нижньощелепного суглоба
Виправлення прикусу

Дисфункція скронево-нижньощелепного суглоба

Отримайте консультацію за телефоном

Як проявляється дисфункція скронево-нижньощелепного суглоба?

Це один із найактивніших суглобів в організмі. Він приймає участь у жуванні, ковтанні та розмові. Найчастішим захворюванням СНЩС є дисфункція – стан, коли суглоб працює неправильно. Це проявляється такими симптомами:

 1. Клацання у суглобі. Вони з'являються, коли людина жує, розмовляє чи позіхає. Клацання бувають такими гучними, що їх чують люди навкруг. Це один із найчастіших симптомів дисфункції СНЩС.
 2. Біль чи дискомфорт у ділянці суглоба. Зазвичай ці симптоми виявляються під час жування або при широкому відкриванні рота.
 3. Неможливість повністю відкрити рота. Виникає відчуття, що суглоб «заклинило», і будь-які спроби відкрити рота ширше викликають сильний біль.
 4. Асиметрія обличчя. Вона виникає через те, що на боці хворого суглоба нижня щелепа трохи зміщується.
 5. Закладеність чи шум у вухах. Суглоб знаходиться дуже близько до вуха, через що й з'являються перелічені симптоми.

Якщо на фоні дисфункції виникає запалення, область навколо суглоба може опухати й червоніти.

Через що може розвиватися дисфункція СНЩС?

Найчастіша причина дисфункції – бруксизм. Це спазм жувальних м'язів, через що людина дуже щільно стискає щелепи або скрегоче зубами уві сні. У бруксизму може бути багато причин. Найчастіше він з'являється через стрес, сильну психічну чи фізичну напругу.
До інших причин дисфункції СНЩС належать:

У деяких випадках скронево-нижньощелепний суглоб може страждати через неправильну форму черепа.

Як відбувається діагностика?

На першій консультації стоматолог вивчає ваші скарги та детально питає про те, коли і як починалися проблеми із суглобом, коли симптоми стали більш помітними. Після цього лікар робить огляд ротової порожнини та проводить низку досліджень, які можна зробити прямо у стоматологічному кабінеті:

 • вислуховування шумів (клацань) у суглобі;
 • вимір рухливості щелепи;
 • пальпацію (обмацування) суглоба та жувальних м'язів;
 • оцінку прикусу.

Щоб встановити правильний діагноз, лікар обов'язково призначає додаткові методи обстеження: рентгенографію, КТ або МРТ. Якщо потрібно, стоматолог також може призначити аналізи крові.

Як лікують дисфункцію скронево-нижньощелепного суглоба?

Лікування СНЩС – це складний процес, який потребує часу та терпіння. Проводиться він у кілька етапів. Спочатку вводять так званий обережний режим для скронево-нижньощелепного суглоба. Щоб знизити навантаження на нього, потрібно дотримуватися кількох правил:

 1. Спеціальна дієта. У період лікування зазвичай рекомендують переходити на м'яку їжу, яку легко жувати.
 2. Гімнастика для нормалізації тонусу жувальних м'язів. Якщо регулярно виконувати спеціальні вправи, спазми жувальних м'язів стануть з'являтися набагато рідше. Завдяки лікувальній гімнастиці можна навіть зменшити прояви бруксизму.
 3. Масаж жувальних м'язів. Він теж допомагає м'язам розслабитись, внаслідок чого знижується навантаження на суглоб.

Якщо суглоб запалений або болить, стоматолог призначить знеболювальні препарати. Вони допоможуть усунути неприємні симптоми. Після цього обирають один із трьох методів лікування – залежно від причини дисфункції: носіння капи, виправлення прикусу або хірургічне втручання.

Міорелаксуюча капа

Це спеціальна накладка на зуби, яка допомагає зменшити напругу жувальних м'язів. Використовують її у випадках, коли причиною дисфункції є бруксизм. Роблять такі каппи із прозорих полімерних матеріалів: силікону або біопластику. Зазвичай їх не носять постійно, а надягають на ніч, оскільки саме уві сні найчастіше з'являється спазм жувальних м'язів. Але у складних випадках капу доведеться носити і вдень. Термін застосування накладки визначає лікар.

Зазвичай до міорелаксуючої капи можна звикнути за 5-6 днів. Вона не викликає болю чи дискомфорту під час носіння. Але в перші дні через капу може бути підвищене слиновиділення.

Виправлення прикусу

Якщо щелепи змикаються неправильно, це також може призвести до дисфункції СНЩС. У такому випадку проводять виправлення прикусу. Для цього використовують такі ортодонтичні системи:

 1. Брекети – спеціальні скоби, які кріпляться до зубів і поступово виправляють їхнє положення. Вони можуть бути металевими, керамічними, сапфіровими або з комбінованих матеріалів.
 2. Елайнери – знімні капи з полікарбонату. Вони діють м'якше, ніж брекети, і зуби не пошкоджують.
 3. Капи, ретейнери – апарати, які зазвичай використовують на фінішних етапах лікування після брекетів чи елайнерів.

Скільки потрібно носити ортодонтичні системи? Все залежить від того, як сильно порушений прикус. Середня тривалість лікування – 1,5 роки.

Хірургічне лікування скронево-нижньощелепного суглоба

У складних випадках вилікувати суглоб можна лише хірургічним способом. Зазвичай при цьому використовують малоінвазивні види втручань – артроскопічну хірургію. Під час таких операцій лікар користується спеціальним ендоскопом із камерою, а замість розрізу на шкірі робить лише кілька проколів.
Якщо у вас з'явилися неприємні симптоми у скронево-нижньощелепному суглобі, не варто затягувати відвідування лікаря. Записуйтесь до Львівської стоматологічної клініки Soprano Dental House на консультацію. Наші досвідчені стоматологи проведуть огляд, поставлять точний діагноз і підберуть лікування СНЩС, яке оптимально підходить вам.

Нас часто запитують

Чим небезпечна дисфункція скронево нижньощелепного суглоба?

Дисфункція СНЩС має низку неприємних симптомів, зокрема клацання в суглобі або больові відчуття, асиметрія обличчя і навіть закладеність та шум у вухах. Якщо дисфункція прогресуватиме, то є ризик виникнення хронічного артриту, а потім і артрозу суглоба.

Як правильно спати при СНЩС?

При СНЩС рекомендується спати обличчям догори, щоб не навантажувати суглоб. Це також допоможе запобігти можливим болям і дискомфорту.

Як СНЩС впливає на тіло?

Дисфункція скронево-нижньощелепного суглоба (СНЩС) може впливати на різні аспекти здоров'я та функціонування організму. Серед них зниження апетиту, порушення пережовування їжі. Також може призвести до хронічного гаймориту, постійних головних болів і порушень сну.

Не знайшли відповідь на своє питання?
Давайте ми проконсультуємо

Отримати консультацію

Запишіться Вже зараз на безкоштовний
огляд та консультацію

 • Найближчим часом з Вами зв'яжеться адміністратор і проконсультує Вас з умовами і вартості лікування, підбере лікаря і запише Вас на прийом;
 • Консультація триватиме всього 30-40 хвилин.
Image

Fatal error: Uncaught TypeError: fclose(): Argument #1 ($stream) must be of type resource, bool given in /var/www/ch4b70f67a/www/sopranodental.com/wp-content/plugins/wp-super-cache/wp-cache-phase2.php:2300 Stack trace: #0 /var/www/ch4b70f67a/www/sopranodental.com/wp-content/plugins/wp-super-cache/wp-cache-phase2.php(2300): fclose(false) #1 /var/www/ch4b70f67a/www/sopranodental.com/wp-content/plugins/wp-super-cache/wp-cache-phase2.php(2060): wp_cache_get_ob('<!DOCTYPE html>...') #2 [internal function]: wp_cache_ob_callback('<!DOCTYPE html>...', 9) #3 /var/www/ch4b70f67a/www/sopranodental.com/wp-includes/functions.php(5219): ob_end_flush() #4 /var/www/ch4b70f67a/www/sopranodental.com/wp-includes/class-wp-hook.php(307): wp_ob_end_flush_all('') #5 /var/www/ch4b70f67a/www/sopranodental.com/wp-includes/class-wp-hook.php(331): WP_Hook->apply_filters('', Array) #6 /var/www/ch4b70f67a/www/sopranodental.com/wp-includes/plugin.php(474): WP_Hook->do_action(Array) #7 /var/www/ch4b70f67a/www/sopranodental.com/wp-includes/load.php(1100): do_action('shutdown') #8 [internal function]: shutdown_action_hook() #9 {main} thrown in /var/www/ch4b70f67a/www/sopranodental.com/wp-content/plugins/wp-super-cache/wp-cache-phase2.php on line 2300